Siedlce, ul. Ogińskich 46
biuro@openfutureschool.pl
tel. +48 606 767 505

Studia w UK Uczelnie Stypendia i Finanse Aplikuj z nami Kurs Językowy Kontakt

Czesne 2020/2021

Od maja 2004 roku, dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, czesne dla Polaków jest identyczne jak dla studentów brytyjskich. 

Czesne za studia licencjackie

Za studia nie trzeba płacić przed ich rozpoczęciem, ani w czasie ich trwania, czyli nie trzeba mieć żadnych oszczędności na czesne.

Czesne wynosi £9 000 za rok akademicki, natomiast opłata za kolejne lata studiów może wzrosnąć o procent inflacji. Rząd Walii zapewnia tzw. bezzwrotną pożyczkę (£9 000 - na każdy rok akademicki). 

Po ukończeniu studiów spłaca się pożyczkę jako mały % zarobków tylko wówczas, jeśli zarobi się więcej niż £25 725 brutto rocznie (pracując w Wielkiej Brytanii) lub więcej niż £15 435 (pracując w Polsce).

Jeśli nie zarobi się więcej niż te określone progi, nie trzeba pożyczki spłacać i w takim znaczeniu, studia licencjackie mogą być bezpłatne.

Oprocentowanie pożyczki na czesne:

  • Podczas studiów pożyczka ma stałe oprocentowanie 3% + inflacja
     
  • Po zakończeniu studiów pożyczka:
    - nie jest oprocentowana komercyjnie (tylko inflacja) poniżej zarobków absolwenta: 21 tysięcy funtów rocznie w UK lub 8400 funtów w Polsce
    - jest oprocentowana 3% + inflacja dla zarobków od około 21 tysięcy funtów w UK lub 8400 w Polsce

* W przypadku rezygnacji ze studiów nie ponosimy żadnych finansowych konsekwencji w przeciągu około pierwszego miesiąca. Natomiast jeżeli zrezygnujemy po pierwszym półroczu badź roku to spłacamy okres przestudiowany na takiej samej zasadzie jak po studiach.

Czesne za studia policencjackie

Również istnieje pożyczka rządowa na studia policencjackie. Czesne za studia (np. magisterskie i doktoranckie) dla studentów polskich na większości kierunków wynosi około £6 000 - £7 000.

Studia łaczone I i II stiopnia finansowane przez rząd w formie pożyczki: 

Integrated Master's: Biology, Zoology, Space Science and Robotics, Mathematical and Theoretical Physics, Mathematics, Astrophysics, Physics, Physics with Planetary and Space Physics

Studia w UK Uczelnie Stypendia i Finanse Aplikuj z nami Kurs Językowy Kontakt